Review: Timotei Precious oils shampoo and conditioner

I have to say that I haven´t noticed Timotei precious oils shampoo and conditioner* before, now I obviously wonder why though?! The packaging is beautiful, smell wonderful and I’ m very happy with the content, 0% parabens!

In particular, I love the scent of both products, I can smell a bit of jasmine, almond and argan oil. Please note that this is a rather sweet-smelling, so it might not please everyone.
When Pille-riin wrote that conditioner disappears after mixing water, I have to say that I do noticed the same problem with shampoo. If I add water to shampoo, product gets watery very quickly so the mixture should be rubbed into the hair quickly.
Since both products are really truly nourishing, I don´t use them every time while I wash my hair or my hair may become overly-fed, despite the fact that at the moment they are rather dry.
I tried to mix the olive oil+conditioner and try it out as a 1h-mask. Finally I had bright and beautiful ends and rather greasy roots. Next time I’m wiser and use the mix only for the dry ends.

Pean ausalt ütlema, et Timotei precious oils šampoonist ja palsamist* olen varem alati mööda jalutanud, nüüd imestan ka ise, miks küll?! Pakend on kaunis, lõhn imeline ja ka sisuga olen väga rahul, 0% parabeene!

Eelkõige armastan ma mõlema toote lõhna, nuusutan neid hetkel siin iga paari minuti järel, tunda on jasmiini, mandli- ja argaaniaõli kooslust. Arvestada tuleb, et tegu on pigem magusa lõhnaga, seega ei pruugi see kõigile meeldida.
Kui Pille-riin kirjutas, et palsam justkui kaob peost, siis minul on selline probleem pigem šampooniga, nii kui lisan vett seguneb toode väga kiirelt ja tuleb segu ruttu juustele hõõruda.
Kuna mõlemad tooted on tõesti tõeliselt toitvad, siis ei kasuta ma neid iga juuksepesu ajal, muidu võivad juuksed muutuda liialt toidetuks, hoolimata sellest, et hetkel on mu juuksed pigem kuivad.
Proovisin oliiviõli+palsami segu ka tunnise maskina ning otstele mõjus tõesti väga hästi, kandsin veidi ka juurtele ja see oli pigem halb, otsad olid järgmisel päeval ilusad läikivad ja juured pigem rasvased. Teinekord olen aga targem ning turgutan vaid kuivi otsi, sellest piisab täielikult!

*gifted products /kingitud tooted

Facebook | Twitter | Instagram| Bloglovin Weheartit 

Share:

6 Comments

 1. 17/12/2014 / 07:01

  I'm loving everything oil at the moment; haircare, moisturisers, nail products! x

 2. 18/12/2014 / 08:08

  Me too! During the winter time oils are must haves! 😉

 3. 12/04/2015 / 10:42

  This is the precise weblog for anybody who needs to seek out out about this topic. You notice so much its almost arduous to argue with you. You positively put a brand new spin on a subject that's been written about for years. Nice stuff, simply nice!

 4. 17/04/2015 / 10:44

  That is an extremely smart written article. I will be sure to bookmark it and return to learn extra of your useful information. Thank you for the post. I will certainly return.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.