Eneli takes Lithuania

A while ago we took a little break and went to Lithuania! Our destination was summer city Palanga and we just wanted to relax and enjoy the sun. Luckily it was really hot week and we had great time, I even got sunburned (it never happens to me).

We stayed between Palanga and Klaipeda in a village called Karkle, it was located next to the beach, so in the evening we had nice little walk (go and discover that place, amazing picnic places in the beach!)

Unfortunately we thought that Palanga beach is better, but it was just another typical beach, just like Pärnu beach in Estonia, nothing special, they even didn´t had many volleyball areas.

On our way back we went to Klaipeda, Curonian Spit and to the Hill of Crosses. Curonian Spit was really amazing, endless sand hills (literally felt like desert), burning hot sun and cute little villages.

But Lithuania left us really good impression, everything looked nice and clean, so many new houses everywhere and everything was cheeper than in Estonia, which is always great. In the foodstores they had so many Estonian food and products also, so it even didn´t felt like being so far away from home.

Mõnda aega tagasi otsustasime sõpradega võtta väikese puhkuse ja sõita Leetu! Meie sihtpunktiks oli seatud suvelinn Palanga ja eesmärgiks oligi lihtsalt nautida ning puhata. Meie õnneks sattusime sinna kuumalaine ajal ning meil oli väga tore, sain isegi päikeselt põletada (mida ei juhtu minuga eeee.. kuangi?!)

Peatusime ühel telkimisalal Palanga ja Klaipeda vahelises külas nimega Karkle, see asus ranna ääres, seega oli õhtune jalutuskäik kohustuslik (minge avastage sealseid salajasi pikniku paiku kõrgetel liivaluidetel kust võib isegi mõne maagilise kiige leida, super kaunis!)
Kahjuks aga Palanga ise ei olnud nii vaimustav kui ootasime, tegu oli täiesti tavalise rannakesega, neil oli isegi võrkpalli alasid väga vähe, kuidagi niru oli see asi.

Enne koju tulekut aga otsustasime veel läbi käia Klaipeda linnast, Kura säärelt ning Ristimäelt. Kura säär oli kohe tõesti kihvt! Lõputud liivakünkad (nagu oleks kõrbes käinud), tulikuum päike ja armsad väiksed külakesed, seal oleks kohe meelsasti rohkem tahtnud aega veeta.

Leedu jättis üleüldiselt meile väga hea mulje, kõik tundus olevat korras ja puhas, ümberringi oli väga palju uusehitisi ning hinnad olid ikka odavamad kui meil, mis on alati suureks boonuseks reisimisel! Poodides oli neil nii palju Eesti brände ja tooteid esindatud, et kohati tekkis tunne nagu oleks oma kohalikus poes, mitte nii kaugel kodust.

Have you been in Lithuania, what´s your favorite place? Where should I go next? I would love to discover new places where to go next, so let me know!

Kas olete Leedus ringi reisinud, millised kohad on kõige kihvtimad? Kas oskate soovitada veel avastamata pärleid nii kaugemalt kui lähemalt, tahaks endale järgmise uue sihi leida?!

Share:

4 Comments

  1. 16/07/2015 / 12:30

    nice post,nice photos

  2. 10/08/2015 / 11:00

    Yes, it was great trip!
    Definitely, because I haven´t been in Vilius yet 🙂

    I suggest you to check out this page – http://www.visitestonia.com/pl?site_preference=normal ! You can find tons of information there and if you have any time, I really recommend to go outside Tallinn also, we have gorgeous forests and bog´s! 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.